×
اطلاعات بیشتر باشه، مرسی برای ارائه بهترین تجربه کاربری به شما، ما از کوکی ها استفاده میکنیم

gegli

mey khone

be salamati

زشتی های سال 89 را بشناسید!

مهر: زلزله، سیل، سونامی، فورانهای آتشفشانی و شعله های خورشیدی از رویدادهای طبیعی در سال گذشته بودند که چهره زمین و زندگی ساکنانش را نازیبا ساختند. در ادامه به برخی از مهمترین این رویدادها اشاره خواهد شد.

25 فروردین 1389: زمین لرزه ای به قدرت 7.1 ریشتر شمال غرب چین را لرزاند و هزار و 400 کشته، 332 مفقود و حدود 12 هزار مجروح برجای گذاشت.ا ین زمین لرزه در شمال غربی چین رخ داد و استان "قین گای" را لرزاند. در همین روز  آتشفشان "ایجافجالاجوکول" در جنوب ایسلند فعال شد و با ایجاد ابرهایی متراکم از خاکسترهای آتشفشانی، در سیستم حمل و نقل هوایی جهان اختلال ایجاد کرده و خسارتهای قابل توجهی به جا گذاشت.

30 فروردین 1389: زلزله ای به قدرت 5.3 ریشتر در ایالت سمنگان افغانستان دست کم 7 نفر کشته و 70 نفر دیگر زخمی به جا گذاشت.

3 مرداد 1389: آتش سوزی عظیمی در اثر خشکسالی در نواحی جنگلی روسیه آغاز و وزش باد موجب گسترش آن شد. علاوه بر خسارات مالی فراوان، بیش از 20 نفر در پی این آتش سوزی ها جان خود را از دست داده و صدها نفر بی خانمان شدند. جنگلهای "نیژنی نوگورود" به دلیل خشکسالی عظیمی که طی 130 سال گذشته بی سابقه بوده، دچار آتش سوزی شده بود.

15 مرداد 1389: وقوع سیل در کشمیر هند منجر به کشته شدن صد نفر و مجروح شدن 400 نفر شد. ریزش باران سنگین در این منطقه منجر به کشته شدن بیش از صد نفر و تخریب خانه های متعددی شد.

4 آبان 1389: وقوع زلزله، سیل و آتشفشان در اندونزی موجب مرگ 350 تن شد و بیش از 40 هزار نفر را بی خانمان کرد. این رویدادهای زنجیره ای با وقوع سونامی در غرب اندونزی در پی زلزله ای 7.7 ریشتری که امواجی به طول سه متر به وجود آورد، آغاز شد. سپس بر اثر فوران کوه آتشفشانی مراپی در این منطقه بیش از 40 هزار تن از ساکنان، خانه های خود را ترک کردند.

1 دی 1389: زلزله ای با قدرت 7.4 ریشتر سواحل جنوبی ژاپن را لرزاند اما این زلزله تلفات و لطماتی در پی نداشت. این زلزله در نزدیکی جزایر "اوگاساوارا" و در حدود یک هزار کیلومتری جنوب توکیو رخ داد.

29 دی 1389: زمین لرزه ای به قدرت 7.2 ریشتر کشور پاکستان را لرزاند که این زلزله سب لرزش بخشهایی از استان سیستان و بلوچستان نیز شد. این زلزله در 34 مایلی دالبندین در استان بلوچستان در نزدیکی مرز افغانستان و ایران اتفاق افتاد و استان سیستان و بلوچستان ایران را نیز لرزاند.
 

12 دی 1389: آرکانزاس آمریکا شاهد بارش بارانی از پرندگان سیاه بود که به طور غیرقابل توضیحی مرده بودند و همچون بارانی بر سر شهروندان این شهر کوچک فرو می ریختند. یک روز پس از این رویداد بیش از 100 هزار ماهی در فاصله حدود 201 کیلومتری از منطقه ای که پدیده اسرارآمیز باران پرندگان سیاه مرده رخ داد به دلایل ناشناخته ای مردند. و چند روز بعد پدیده اسرارآمیز باران پرندگان مرده که از آخرین روز سال 2010 در آرکانزاس آمریکا آغاز شده بود به اروپا نیز راه یافت و قتل عامهای غیرقابل توضیح دیگری در سایر نقاط دنیا به ثبت رسید. در این رویداد در فاصله 100 کیلومتری گوته بورگ سوئد بین 50 تا 100 کلاغ نیمه جان و در حال مرگ بر روی زمین افتادند.

6 بهمن 1389: قله آتشفشانی "شینموداک" از رشته کوه های آتشفشانی "کریشیما" آغاز به فوران کرد که این فوران در تاریخچه 52 سال گذشته این آتشفشان یکی از قدرتمندترین فورانها به شمار می رود. این فوران عظیم تمامی روستاها و مزارع نزدیک را در زیر خاکستر مدفون کرد و باعث شد مقامات محلی از ساکنان بخواهند این منطقه را به شعاع دو کیلومتر تخلیه کنند.

16 بهمن 1389: سنگ آسمانی CQ 2011 با قطری برابر یک متر از فاصله پنج هزار و 480 کیلومتری از سطح زمین در منطقه ای در اقیانوس آرام میانی عبور کرد. پنج روز بعد سنگ کیهانی CA7 2011 با ابعادی برابر 2.8 متر از فاصله 103 هزار و 480 کیلومتری از زمین عبور کرد. هیچ یک از این دو اخترواره برای زمین تهدید جدی به شمار نمی رفتند.

28 بهمن 1389: بزرگترین پرتو خورشیدی طی چهار سال گذشته به زمین ارسال شد، این پرتو غول پیکر از لکه ای خورشیدی سرچشمه گرفته بود که به سرعت در حال بزرگتر شدن بوده است. این شعله خورشیدی موجب اختلال در تکنولوژی های ارتباطاتی بر روی زمین و شکل گیری شفقهای شمالی در آسمان شد.

30 بهمن 1389: زلزله قدرتمند 7.4 ریشتری نیوزیلند مناطق مرکزی کشور نیوزیلند را به شدت تکان داد. کارشناسان در ابتدا وقوع یک سونامی قوی را محتمل می دانستند. کانون این زلزله شهر کرایست چرچ (Christchurch) بود و در ابتدای وقوع حادثه خانه ها فرو ریخت. شمار تلفات این زمین لرزه در نیوزیلند به 103 کشته و 164 مجروح رسید و 228 نفر نیز مفقود شدند.

15 اسفند 1389: فعالترین آتشفشان جهان در هاوایی پس از به وجود آمدن شکافی بر روی بدنه اش فعالیت را از سر گرفت و مواد مذاب را تا ارتفاع 19 متری به هوا پرتاب کرد.این فوران آتشفشانی هیچ خسارت جانی یا مالی وارد نکرده است اما به توریستها اخطار داده شده تا فاصله ایمن خود را از این آتشفشان حفظ کنند.

20 اسفند 1389: زمین لرزه ای 9 ریشتری و در پی آن امواج سونامی غول پیکر سواحل شمالی کشور ژاپن را در هم کوبید. این رویداد که یکی از فجیع ترین حوادث طبیعی سال گذشته بوده و هنوز ساماندهی و عملیات امداد و نجات در مناطق آسیب دیده ادامه دارد، منجر به کشته و مفقود شدن بیش از 18 هزار انسان شد و با اختلال در عملکرد نیروگاه اتمی فوکوشیما، و وقوع چهار آتش سوزی در رآکتورهای این نیروگاه، مناطق حاشیه ای این نیروگاه تحت تشعشعات رادیو اکتیو قرار گرفته و آلوده شد. شدت این زمین لرزه به اندازه ای بوده است که محور چرخش زمین 10 سانتیمتر و خطوط ساحلی کشور ژاپن چهار متر جه به جا شدند

شنبه 13 فروردین 1390 - 9:10:40 AM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


...


استیک


سخنان چارلی چاپلین


سخنان کوروش بزرگ


سخنان بزرگان


...


آرم


طا لع بيني


اس ام اس فلسفی جدید


اندرزهای شکسپیر برای از زندگی


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

260618 بازدید

85 بازدید امروز

20 بازدید دیروز

450 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements

Copyright ©2003-2023 Gegli Social Network (Gohardasht) - All Rights Reserved

Developed by Mohammad Hajarian

Powered by Gohardasht.com | MainSystem

در Google Play دریافت کنید